cs:news

Obsah

Novinky

Nový WAYF u Nature

3.12.2019

Springer Nature u platformy Nature.com jako první z dodavatelů elektronických informačních zdrojů nasadili standardizované tlačítko pro přihlášení a standardizovaných WAYF SeamlessAccess.org podle doporučení RA21 a Projektu AARC.

Standardizované tlačítko pro přihlášení při federativní autentizaci se zobrazuje na stránkách článků, například Accretion of a giant planet onto a white dwarf star.

Změna syntaxe WAYFless odkazů u Nature

12.11.2019

Springer Nature u platformy Nature.com změnili strukturu WAYFless odkazů, návod je aktualizovaný.

Federativní autentizace u Gale

11.11.2019

Pro členy eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN je k dispozici federativní autentizace, institucionální přihlášení na platformě Gale. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Federativní autentizace u JAMA

11.11.2019

Pro členy eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN je k dispozici federativní autentizace, institucionální přihlášení na platformě JAMA. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Masarykově univerzitě.

Federativní autentizace u EOSC

8.11.2019

Členové federace eduID.cz s poskytovatelem identity registrovaným v interfederaci eduGAIN mají k dispozici institucionální přihlášení u EOSC.

Otestování institucionálního přihlašování proběhlo úspěšně v Národní technické knihovně.

Federativní autentizace u AIP Scitation

17.10.2019

Pro členy eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN je k dispozici federativní autentizace, institucionální přihlášení na platformě AIP Scitation. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Nový člen federace — Městská knihovna Trutnov

3. 9. 2019

Registrací poskytovatele identit (IdP) se stala Městská knihovna Trutnov novým členem federace eduID.cz i mezinárodní federace eduGAIN.

Nový člen federace — Městská knihovna Most

3. 9. 2019

Registrací poskytovatele identit (IdP) se stala Městská knihovna Most novým členem federace eduID.cz i mezinárodní federace eduGAIN.

Nový člen federace — Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy

14. 8. 2019

Registrací poskytovatele identit (IdP) se stal Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy novým členem federace eduID.cz i mezinárodní federace eduGAIN.

Federativní autentizace u Elgar Online

13.8.2019

Pro členy eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN je k dispozici federativní autentizace, institucionální přihlášení na platformě Elgar Online. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Nová platforma u Emerald

12. 7. 2019

Emerald spustili novou platformu a v rámci změn došlo také ke změně WAYFless odkazů. Info k vytvoření nových WAYFless odkazů je uvedeno v návodu.

Update u IOPscience

13. 5. 2019

IOPscience provedli update WAYF/DS, po kterém došlo ve změně WAYFless odkazů. Info k vytvoření nových WAYFless odkazů je uvedeno v návodu k nastavení u IOPscience.

Nový člen federace — Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově

7. 5. 2019

Registrací poskytovatele identit (IdP) se stala Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově novým členem federace eduID.cz i mezinárodní federace eduGAIN.

Nový člen federace — COMTES FHT

7. 5. 2019

Registrací poskytovatele identit (IdP) se stala výzkumná organizace COMTES FHT novým členem federace eduID.cz.

Federativní autentizace u Taylor & Francis eBooks

29.4.2019

Pro členy eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN je k dispozici federativní autentizace, institucionální přihlášení na platformě Taylor & Francis k e-knihám. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově, Univerzitě Palackého v Olomouci a na Masarykově univerzitě.

Federativní autentizace u Alexander Street Press

17.4.2019

Pro členy eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN je k dispozici federativní autentizace, institucionální přihlášení u Music Online od Alexander Street Press. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Federativní autentizace u Thieme MedOne Education

10.4.2019

Pro členy eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN je k dispozici federativní autentizace, institucionální přihlášení u Thieme MedOne Education. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Federativní autentizace u Statista

5.4.2019

Pro členy eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN je k dispozici federativní autentizace, institucionální přihlášení u Statista. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Federativní autentizace u ACS a Reaxys

3.4.2019

Pro členy eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN a členy konzorcia CzechELib byla aktivována federativní autentizace, institucionální přihlášení u American Chemical Society (ACS) a Elsevier Reaxys. Návody k nastavení - ACS, Reaxys - jsou vystaveny. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Služby infrastruktury CLARIN nově dostupné jen přes eduGAIN

1. 4. 2019

Služby evropské výzkumné infrastruktury CLARIN jsou nově dostupné pouze přes mezinárodní federaci eduGAIN. Poskytovatelé identit (IdP), jejíchž uživatelé chtějí ke službám CLARINu přistupovat, musí být součástí eduGAINu a pro bezproblémové přihlašování by měli podporovat kategorie entit Research & Scholarship a Code of Conduct.

Nový člen federace — Městská knihovna Kladno

29. 3. 2019

Registrací poskytovatele identit (IdP) se stala Městská knihovna Kladno novým členem federace eduID.cz i mezinárodní federace eduGAIN.

Nový člen federace — Ústav pro soudobé dějiny AVČR

22. 3. 2019

Registrací poskytovatele identit (IdP) se stal Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky novým členem federace eduID.cz i mezinárodní federace eduGAIN.

Upgrade u InCites

22.2.2019

Clarivate provedli upgrade rozhraní InCites, WAYFless odkazy mají nový tvar, návod k Incites je aktualizován.

Nový člen federace — Kraj Vysočina

22. 2. 2019

Registrací poskytovatele identit (IdP) se stal Kraj Vysočina novým členem federace eduID.cz.

Přechod z Oracle JDK na OpenJDK u Shibboleth IdP

21. 2. 2019

Z důvodu změny licencování Oracle JDK jsme upustili od jeho používání a přešli jsme ve sdružení CESNET na OpenJDK, které je v distribučních balíčcích Debianu a které doporučujeme i našim členům.

Konzorcium Shibboleth vyjádřilo podporu OpenJDK z důvodu změny licence Oracle JDK a Shibboleth IdP by tedy s OpenJDK neměl mít problémy. Navíc mnoho federací identit (v Rakousku, Itálii, Švýcarsku, ale jistě i jinde) OpenJDK s Shibboleth IdP 3 bez problémů používá.

Popis přechodu na OpenJDK najdete v dokumentaci.

Záznamy přednášek a prezentace z Konference CESNET 2019

21. 2. 2019

Prezentace a záznamy všech příspěvků z Konference e-infrastruktury CESNET konané 29.–30. ledna 2019 jsou vystavené na stránkách konference.

Nový člen federace — Městská knihovna Břeclav

21. 2. 2019

Registrací poskytovatele identit (IdP) se stala Městská knihovna Břeclav novým členem federace eduID.cz i mezinárodní federace eduGAIN.

Federativní autentizace u GeoScienceWorld

18.2.2019

Pro členy eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN a členy konzorcia CzechELib byla aktivována federativní autentizaci, institucionální přihlášení u GeoScienceWorld. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Nový člen federace — Národní filmový archiv

18. 2. 2019

Registrací poskytovatele identit (IdP) se stal Národní filmový archiv novým členem federace eduID.cz i mezinárodní federace eduGAIN.

Federativní autentizace u OECD iLibrary

14.2.2019

Pro členy eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN a členy konzorcia CzechELib byla aktivována federativní autentizaci, institucionální přihlášení u OECD iLIbrary. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Federativní autentizace u Oxford English Dictionary

13.2.2019

Pro členy eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN a členy konzorcia CzechELib byla aktivována federativní autentizaci, institucionální přihlášení u Oxford English Dictionary. Návod k nastavení pro další zájemce je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Federativní autentizace u Sage Journals

28.1.2019

Členové eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN mají k dispozici federativní autentizaci, institucionální přihlášení u Sage Journals. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Nový člen federace — Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně

25. 1. 2019

Registrací poskytovatele identit (IdP) se stala Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně novým členem federace eduID.cz i mezinárodní federace eduGAIN.

Federativní autentizace u Loeb Classical Library

21.1.2019

Členové eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN mají k dispozici federativní autentizaci, institucionální přihlášení u Loeb Classical Library. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Konference e-infrastruktury CESNET

15.1.2019

V nové budově ČVUT proběhne 29. a 30. ledna 2019 konference CESNET. Srdečně zveme především na část „Digitální identity“, která je následníkem každoročního semináře Univerzitní identity pořádaného v minulých letech.

Vyhlášení výběrového řízení Fondu rozvoje sdružení CESNET

15.1.2019

Rada Fondu rozvoje sdružení CESNET vyhlásila první výběrové řízení pro rok 2019 na rozvojové projekty v oblasti podpory výzkumné a vývojové činnosti sdružení v souladu se schválenou koncepcí sdružení. Návrhy projektů musí být podány do 15.2.2019. V tématickém okruhu B lze podávat projekty využívající federativní správu identit-např. v oblasti knihoven. Podrobnosti jsou uvedeny na stránkách Fondu rozvoje CESNET.

Federativní autentizace u Oxford Scholarship Online

10.1.2019

Členové eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN mají k dispozici federativní autentizaci, institucionální přihlášení u Oxford Sholarship Online. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Federativní autentizace u Brill

20.12.2018

Členové eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN mají k dispozici federativní autentizaci, institucionální přihlášení u Brill. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Podpora SAML 2.O u Ovid

18.12.2018

SP u platformy Ovid již podporuje SAML 2.0, návod byl aktualizován a otestování institucionálního přihlašování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Federativní autentizace u Mendeley

11.12.2018

Členové federace eduID.cz s poskytovatelem identity registrovaným v interfederaci eduGAIN mají k dispozici institucionální přihlášení u Mendeley. V návodu jsou uvedeny požadované atributy. Otestování institucionálního přihlašování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově a v CESNET.

Nový člen federace — Městská knihovna v Hradci nad Moravicí

27. 11. 2018

Registrací poskytovatele identit (IdP) se stala Městská knihovna v Hradci nad Moravicí novým členem federace eduID.cz i mezinárodní federace eduGAIN.

Noví členové federace — knihovny Písek, Pelhřimov, Český Krumlov a Znojmo

26. 11. 2018

Registrací poskytovatele identit (IdP) se staly Městská knihovna Písek, Městská knihovna Pelhřimov, Městská knihovna v Českém Krumlově a Městská knihovna Znojmo novými členy federace eduID.cz i mezinárodní federace eduGAIN.

Federativní autentizace u OpenAIRE

21.11.2018

Díky projektu AARC mají členové federace eduID.cz s poskytovatelem identity registrovaným v interfederaci eduGAIN k dispozici institucionální přihlášení u OpenAIRE.

Portál OpenAIRE nabízí rozsáhlou paletu služeb nad otevřeným obsahem evropských vědeckých repozitářů, archivů a časopisů. V rámci jednoho vyhledávacího rozhraní je možné kromě vědeckých publikací vyhledávat také výzkumná data, projekty, osoby, organizace i poskytovatele dat.

Otestování institucionálního přihlašování proběhlo úspěšně na Masarykově univerzitě, Univerzitě Karlově a v CESNET.

Federativní autentizace u Garnier Classics

10.11.2018

Členové eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN mají k dispozici federativní autentizaci, institucionální přihlášení u Garnier Classics. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Federativní autentizace u Oxford Music Online

10.11.2018

Členové eduID.cz s Identity Providerem registrovaným v eduGAIN mají k dispozici federativní autentizaci, institucionální přihlášení u Oxford Music Online. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně v Městské knihovně v Praze a v Moravské zemské knihovně.

Nový člen federace — Ústav pro jazyk český AVČR

7. 11. 2018

Registrací poskytovatele identit (IdP) se stal Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky novým členem federace eduID.cz i mezinárodní federace eduGAIN.

Update u JSTOR

31.10.2018

JSTOR provedli update rozhraní, WAYFless odkazy mají nový tvar, návod k JSTOR je aktualizován.

Nový člen federace — Státní ústav radiační ochrany

5. 10. 2018

Registrací poskytovatele identit (IdP) se stal Státní ústav radiační ochrany novým členem federace eduID.cz i mezinárodní federace eduGAIN.

Nový člen federace — Ústřední vojenská nemocnice

4. 10. 2018

Registrací poskytovatele identit (IdP) se stala Ústřední vojenská nemocnice - Vojenská fakultní nemocnice Praha novým členem federace eduID.cz i mezinárodní federace eduGAIN.

Nový člen federace — ŠKODA AUTO Vysoká škola

23. 8. 2018

Registrací poskytovatele identit (IdP) se stala ŠKODA AUTO Vysoká škola novým členem federace eduID.cz i mezinárodní federace eduGAIN.

Noví členové federace eduID.cz — Zlínský kraj a Etnologický ústav AV ČR

23. 8. 2018

Registrací poskytovatelů identit (IdP) se stali Zlínský kraj a Etnologický ústav AV ČR novými členy federace eduID.cz.

Nový člen federace eduID.cz — ÚFCH JH AV ČR

6.8.2018

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR úspěšně dokončil registraci metadat Identity Providera a stal se plnohodnotným členem eduID.cz s registrací v interfederaci eduGAIN.

Update metadat u Metapress

1.8.2018

Aktuální metadata Service Providera Metapress jsou pro členy eduID.cz nově dostupné prostřednictím eduGAIN.

Nový člen federace eduID.cz — UFA AV ČR

27.7.2018

Ústav fyziky atmosféry AV ČR úspěšně dokončil registraci metadat Identity Providera a stal se plnohodnotným členem eduID.cz s registrací v interfederaci eduGAIN.

Nový člen federace eduID.cz — IEM AV ČR

18.7.2018

Ústav experimentální medicíny AV ČR úspěšně dokončil registraci metadat Identity Providera a stal se plnohodnotným členem eduID.cz s registrací v interfederaci eduGAIN.

Federativní autentizace u BOOKPORT

27.6.2018

U služby BOOKPORT od nakladatelství Grada je dostupná federativní autentizace eduID.cz. Otestování úspěšně proběhlo na CESNET a na Univerzitě Karlově. Služba BOOKPORT nabízí neomezené čtení e-knih a to jak on-line ve webovém prohlížeči, tak off-line v aplikacích pro Android, iOS a Windows. Dostupných je aktuálně více než 4 100 titulů v českém jazyce od více než 10 nakladatelství jako je GRADA, PORTÁL, GALÉN a další.

Federativní autentizace u Slavic Humanities Index

27.6.2018

U služby Slavic Humanities Index je dostupná federativní autentizace eduID.cz. Otestování úspěšně proběhlo v Národní knihovně České republiky a v CESNET. Slavic Humanities Index je odborná databáze zaměřená na evropská studia z oblasti střední, východní a jiho-východní Evropy.

Nový člen federace eduID.cz — ORIENT AV ČR

27.6.2018

Orientální ústav AV ČR úspěšně dokončil registraci metadat Identity Providera a stal se plnohodnotným členem eduID.cz s registrací v interfederaci eduGAIN.

Noví členové federace eduID.cz — SLU a MUA AV ČR

24.5.2018

Slovanský ústav AV ČR a Masarykův ústav a archiv AV ČR úspěšně dokončili registraci metadat Identity Providera a stali se plnohodnotnými členy eduID.cz s registrací v interfederaci eduGAIN.

Metadata ACM nově dostupná přes eduGAIN

17.5.2018

Aktuální metadata Service Providera ACM jsou pro členy eduID.cz nově dostupné prostřednictím eduGAIN.

Nový člen federace eduID.cz — PKJAK

26.3.2018

Pedagogocká knihovna J.A.Komenského úspěšně dokončila registraci metadat Identity Providera a stala se plnohodnotným členem eduID.cz s registrací v interfederaci eduGAIN.

Nový člen federace eduID.cz — KN T.Bati

23.3.2018

Krajská nemocnice T. Bati úspěšně dokončila registraci metadat Identity Providera a stala se plnohodnotným členem eduID.cz.

Federativní autentizace u vzdělavacího portálu kraje Vysočina

13.3.2018

Vzdělávací portál Kraje Vysočina byl zaregistrován jako nová služba v eduID.cz. Přihlášení je v současné době dostupné pro Kraj Vysočina a Nemocnici Jihlava.

Update metadat u Annual Reviews

1.3.2018

Annual Reviews provedli update metadat u Service Providera, aktuální metadata Service Providera Annual Reviews jsou pro členy eduID.cz nově dostupné prostřednictím eduGAIN.

Den s Perunem v Praze, 6.3.2018 10-15 hodin

27.2.2018

V úterý 6.3. proběhne v zasedací místnosti CESNET seminář Den s Perunem zaměřený na využití Proxy IdP a integraci služeb s protokoly SAML a OIDC.

V rámci CESNET eInfrastruktury je provozován systém Perun pro správu uživatelů, skupin, zdrojů a přístupů. Aby služby mohly využívat existující identity uživatelů a dodatečné informace nutné pro autorizační rozhodnutí, musí je nějakým způsobem získat. V dnešní době se nejčastěji používají protokoly SAML2 a OIDC, pomocí kterých je možné data o uživateli dostat na koncovou službu. Den s Perunem bude zaměřen na komponentu zvanou Proxy IdP, která tyto přenosy zajišťuje. Provádí autentizaci uživatelů z různých poskytovatelů identit (eduID.cz, eduGAIN, Google, LinkedIn, apod.) a obohacuje identity o data uložená v systému Perun.

Školení je určeno především pro IT administrátory služeb v CESNET eInfratruktuře, kteří se seznámí s Proxy IdP a dále se naučí jak připojit službu k Proxy IdP.

Program:

  • AARC BluePrint Architecture: Celková architektura, ve které je usazeno Proxy IdP a Perun
  • Proxy IdP: Jak funguje a co umí Proxy IdP
  • OIDC AuthZ: Jak funguje a co umí OIDC AuthZ server (MitreID implementace)
  • Perun: Jaké informace lze získat ze systému Perun přes Proxy IdP a OIDC Authz

Přestávka na občerstvení

  • Jak připojit SAML2 službu: Pro administrátora službem využívající SAML2 protokol
  • Jak připojit OIDC službu: Pro administrátora službem využívající OIDC protokol
  • Hands on: Pomoc s integrací služby do testovací verze Proxy IdP

Stream bude dostupný na adrese: http://live.cesnet.cz/live-densperunem.html.

Pro aktivní účast prostřednictvím videokonference můžete použít:

Máte-li o účast na školení zájem, oznamte to prosím Kláře Thomasové.

Změny u Karger

21.2.2018

Karger upravili syntax WAYFless odkazů, úpravy jsou promítnuty v návodu k nastavení.

Federativní autentizace u ZEDHIA

1.2.2018

Členové eduID.cz mají k dispozici federativní autentizaci, institucionálního přihlášení u ZEDHIA. Návod k nastavení je vystaven. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Záznam a prezentace ze semináře Univerzitní identity 2017

29.1.2018

Na stránce semináře Univerzitní identity 2017 je vystavený videozáznam semináře i prezentace z přednášek.

Nový člen federace eduID.cz — KK KV

25.1.2018

Krajská knihovna Karlovy Vary úspěšně dokončila registraci metadat Identity Providera a stal se plnohodnotným členem eduID.cz.

Federativní autentizace u Pablikado

17.1.2018

Členové eduID.cz mají k dispozici federativní autentizaci, institucionálního přihlášení u Pablikado. Návod k nastavení je vystaven. Pablikado využívá stejný Service Provider jako Citace Pro. Otestování proběhlo úspěšně na Univerzitě Karlově.

Poslední úprava:: 2019/12/05 09:14