cs:users

Pro uživatele

Federace identit

Studenti a akademičtí pracovníci z různých škol a organizací často přistupují k externím zdrojům a aplikacím. Pro přístup k nim zpravidla potřebují přihlašovací údaje, nejčastěji uživatelské jméno a heslo. Pro každou aplikaci si pak uživatel musí pamatovat jiné přihlašovací údaje.

Federace identit umožňuje uživatelům z různých organizací přistupovat k externím zdrojům s využitím svých „domovských“ přihlašovacích údajů. Uživatelé si pak pamatují pouze jedno uživatelské jméno a heslo. Samotné přihlášení (zadávání přihlašovacích údajů uživatelem) probíhá pouze na přihlašovacím serveru domovské organizace a citlivé údaje jsou ve větším bezpečí.

Přihlášení

Pokud aplikace podporuje přihlášení prostřednictvím federace eduID.cz, najdete na přihlašovací stránce možnost Přihlášení nebo Login prostřednictvím eduID.cz. Příkladem takové aplikace může být Adobe Connect provozovaná sdružením CESNET. Po kliknutí na přihlašovací tlačítko budete přesměrováni na stránku, kde z nabídky zvolíte svou domovskou organizaci. Poté budete přesměrováni k přihlašovací stránce Vaší domovské organizace, kde zadáte přihlašovací údaje platné v rámci Vaší organizace.

Odhlášení

Implementace odhlášení se může u různých aplikací lišit. Z aplikace se můžete typicky odhlásit kliknutím na odkaz Odhlásit nebo Logout. Některé aplikace nemusí odhlášení vůbec implementovat.

Odhlášení z aplikace neznamená odhlášení z kontextu federace eduID.cz. Je možné, že po určitou dobu bude možné přihlásit se do aplikace bez nutnosti autentizace (zadávání uživatelského jména a hesla). Proto, pokud k Vašemu počítači mají přístup i jiní lidé, doporučujeme pro jistotu ukončit prohlížeč. Tímto dosáhnete jistého odhlášení ze věch aplikací, které jste navštívili v rámci federace eduID.cz.

Kam se obracet v případě problémů

V případě problémů s přihlášením se obraťte na IT oddělení Vaší domovské organizace.

Seznam organizací připojených v eduID.cz najdete na stránce Členové.

Pokud máte problém s identifikací své domovské organizace, můžete kontaktovat podporu eduID.cz.

Last modified:: 2019/12/16 11:22